2015 19.IX NRK 2015

Dnia 19 września 2015 r. zorganizowaliśmy V edycję inscenizacji historycznej pt. „Niepodległa Rzeczpospolita Kampinoska 2015 – Węgierskie Serce”. Podczas zeszłorocznej inscenizacji pożegnaliśmy się z widzami  oświadczając że była to nasza ostatnia inscenizacja. Los jednak zrządził inaczej. Zgłosili się do nas węgierscy producenci filmowi z prośbą o pomoc w realizacji filmu „Korytarz Węgierski 44”. Rozpoczęliśmy intensywną współpracę z węgierskimi kolegami,  już w maju  pomagaliśmy nakręcić wywiady z żołnierzami „Grupy Kampinos”, wspólnie wyszukiwaliśmy miejsc związanych z historią żołnierzy węgierskich na terenie Puszczy Kampinoskiej. Węgierscy producenci poprosili nas o zorganizowanie jeszcze jednej inscenizacji historycznej podczas której mogli by nakręcić sceny niezbędne do filmu. Zebraliśmy się zatem jeszcze raz aby przygotować inscenizację, nieco inną niż wszystkie do tej pory. Za kanwę scenariusza posłużyły nam wspomnienia Istvána Eleka, węgierskiego żołnierza który stacjonował w okolicach Starych Babic podczas Powstania Warszawskiego. Na miejsce inscenizacji wybraliśmy park przykościelny Parafii Rzymsko-Katolickiej św. Rocha w Lipkowie.

Dzięki uprzejmości Księdza Proboszcza Tomasza Sobieckiego otrzymaliśmy do dyspozycji polanę za plebanią, co dało nam wspaniałe tło zarówno do inscenizacji jak i zdjęć. Rozpoczęliśmy od scen z życia mieszkańców dworku w przededniu wybuchu II wojny światowej. Sielskie sceny przerwało przybycie rannego żołnierza z Bitwy nad Bzurą, został on opatrzony przez mieszkańców, i dął początek konspiracji. Wkrótce pod dworek zajechały niemieckie pojazdy, ludność cywilna odczuła represje okupanta. Zaraz potem pokazaliśmy scenę w której zginął pierwszy żołnierz VIII rejonu Józef Niegodzisz. Lektor czytał historię konspiracji na tych terenach, aż doszliśmy do momentu kiedy w dworku zakwaterowani zostali żołnierze węgierscy. W tę rolę wcielili się rekonstruktorzy z Węgier, którzy specjalnie przybyli by wziąć udział w inscenizacji. Węgierską grupą dowodził Piotr Kaszuba – pasjonat historii węgierskiej, który pełnił jednocześnie rolę tłumacza. Odtworzyliśmy sceny jakie opisał  w swych wspomnieniach István Elek – aresztowanie przez węgierskich żołnierzy grupy „ronowców”, za co węgierscy oficerowie zapłacili życiem. Scena w której Honvedzi chowali swoich poległych kolegów wypadła niezwykle realistycznie dzięki pomysłowości Krzysztofa Markiewicza, który wykonał w tym celu specjalne manekiny. Węgrzy wkrótce opuścili dworek, na scenie pojawili się partyzanci, przygotowujący się do bitwy. Teraz zaczęła się bardziej dynamiczna część inscenizacji. Na polanę wkroczyli Niemcy z lekkim pojazdem pancernym. To natarcie zostało powstrzymane, jednak Niemcy uderzyli ponownie, tym razem ze wsparciem transporterów półgąsienicowych i lekkich pojazdów. Wybuchy rwały ziemię, a huk wystrzałów niósł się po okolicy. Polanę spowił dym. Tak ukazaliśmy ostatnia bitwę „Grupy Kampinos”. W ostatniej scenie widzowie obejrzeli sytuację opisaną w książce pt. „Konspiracja i Powstanie w Kampinosie”, autorstwa Józefa Krzyczkowskiego: była to kluczowa scena, ukazująca jak węgierscy żołnierze upozorowali wzięcie do niewoli sporego oddziału partyzantów, i stanowczo odmówili wydania ich SS-manom, grożąc otwarciem ognia w razie próby przejęcia jeńców siłą. Rekonstruktorzy odegrali tę scenę niezwykle realistycznie, jako że rozgrywało się to blisko publiczności słychać było wyraźnie zaciekłą dyskusję między niemieckim oficerem a węgierskim, oczywiście po niemiecku i węgiersku.

Pogoda jak co roku dopisała, inscenizację obejrzało liczne grono przybyłych widzów. Mimo iż sama inscenizacja nie była duża, mogliśmy zaprezentować widzom niezwykle szeroką gamę pojazdów historycznych niespotykanych podczas o wiele większych rekonstrukcji.  Wśród gości byli weterani walk w Puszczy Kampinoskiej, przedstawiciele władz lokalnych, oraz nasi goście specjalni, -węgierski attaché ds. prasy i kultury Zsombor Zeöld oraz attaché wojskowy płk. Tamás Melke który wygłosił słowo wstępne przed inscenizacją. Ta inscenizacja choć nieduża, kosztowała nas sporo pracy i trudu, i z pewnością nie udało by się to wszystko gdyby nie nasi przyjaciele i ludzie dobrej woli. Współpracujący z nami od początku Grzegorz Sala – szef Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Wolf” wyszukał ludzi i pojazdy do inscenizacji. Mariusz Komacki udostępnił nam nieodpłatnie broń do inscenizacji, a Jacek Gradus również nieodpłatnie zrobił efekty pirotechniczne i udostępnił swój pojazd pancerny. Kolega Piotr Gzylewski przyjechał swoim zabytkowym Mercedesem W136 170V Cabrio A, kolega Paweł Ptaszyński przyjechał swoim motocyklem Zündapp KS 750. Robert Rudzik z Atelier Izabelin, poświęcając swój czas, wykonał skład gazetki którą rozdawaliśmy widzom, a podczas inscenizacji wykonał profesjonalne zdjęcia. Znany kompozytor Patryk Rogoziński zgodził się zagrać na instrumencie klawiszowym podczas inscenizacji, jako lektor zgodził się wystąpić mieszkaniec Izabelina Paweł Dubaniewicz. Dzień 19 września był dla nas bardzo intensywny, ale dzięki temu iż stanowimy już zgrany zespół podczas przygotowań i samej inscenizacji panowała serdeczna atmosfera, i każdy dał z siebie wszystko. Wiele wskazuje na to iż była to już nasza ostatnia inscenizacja z cyklu „Niepodległa Rzeczpospolita Kampinoska”, ale chyba tą właśnie inscenizację zapamiętam najlepiej. Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim którzy pomogli nam w organizacji naszego przedsięwzięcia.

  • Scenariusz i realizacja: Marcin Biegas
  • Scenografia i realizacja: Krzysztof Markiewicz, Olgierd Markiewicz
  • Koordynacja grup rekonstrukcyjnych: Grzegorz Sala „Wolf”
  • Media: Olgierd Markiewicz, Rober Rudzik
  • Efekty pirotechniczne: Jacek Gradus
  • Broń: Mariusz Komacki

Wszystkie pojazdy użyte w inscenizacji były oryginalnymi egzemplarzami z czasów II wojny:

  • Samochód osobowy Mercedes W136 170V Cabrio A
  • Dwa półgąsienicowe transportery opancerzone typu Sd.Kfz.251
  • Lekki pojazd wielozadaniowy NSU HK101 Kettenkraftrad Sd.Kfz. 2
  • Motocykl wojskowy Zündapp KS 750
  • Lekki samochód pancerny BA-64

W rekonstrukcji udział wzięły następujące Grupy Rekonstrukcji Historycznej:

Strona polska:

  • GRH Bluszcz
  • GRH WiN
  • GRH Żmija

Strona niemiecka:

  • GRH Wolf
  • GRH Grenadiere

Strona węgierska:

  • Magyar Királyi 3. „Szent István” Honvéd Gyalogezred Hagyományőrző Egyesület
  • Soproni HOHE Hagyományőrzők
  • GRH Honvéd 44

Patroni i współorganizatorzy:

  • Ambasador Węgier w Warszawie – Dr. Iván Gyurcsík
  • Starosta Powiatu Warszawskiego Zachodniego – Jan Żychliński
  • Wójt Gminy Izabelin – Witold Malarowski
  • Wójt Gminy Leszno – Andrzej Cieślak
  • Wójt Gminy Stare Babice – Krzysztof Turek
  • Dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego – Mirosław Markowski
  • Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pod wezwaniem św. Rocha w Lipkowie –
  • ks. kan. Tomasz Sobiecki

2014 20.IX NRK 2014

Niepodległa Rzeczpospolita Kampinoska 1944-2014

Dnia 20 września 2014 roku na Polanie Dwóch Stawów w miejscowości Zielonki – Parcela, na terenie Gminy Stare Babice odbyła się IV edycja inscenizacji historycznej walk „Grupy Kampinos” AK pt. „Niepodległa Rzeczpospolita Kampinoska 1944-2014”.

Tego roku rozmiar naszego przedsięwzięcia był nieporównywalnie większy niż w latach ubiegłych. Jako że w tym roku przypada 70-ta rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego postanowiliśmy ukazać zwycięską bitwę Grupy Kampinos której scenariusz zbył wzorowany na potyczce pod Małocicami.

Organizatorami inscenizacji było „Środowisko Grupy Kampinos” Armii Krajowej, Fundacja „Niepodległa Rzeczpospolita Kampinoska”, Starosta Powiatu Warszawskiego Zachodniego, Wójt Gminy Stare Babice, Wójt Gminy Izabelin, Wójt Gminy Leszno i Dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego. Pomogło nam również wielu ludzi dobrej woli bez których ta inscenizacja z pewnością nie mogłaby się odbyć.

Tłem akcji była zbudowana przez nas na potrzeby inscenizacji scenografia przedstawiająca puszczańską wioskę. Lektor czytał historię Grupy Kampinos, a widzowie mogli oglądać sceny przedstawiające kolejne wydarzenia. W pierwszych scenach widzowie zobaczyli krzątającą się w obejściu gospodarskim ludność cywilną, wykonująca proste prace polowe. Tą sielankę przerwał komunikat o wybuchu II wojny światowej.
Zaraz potem w wiosce pojawili się ranni ułani przebijający się do stolicy z Bitwy nad Bzurą.

W kolejnej scenie do wioski przyjechała grupa Niemców, krzycząc i terroryzując bronią mieszkańców wioski poszukiwali dowodów na działanie konspiracji.

I tak przeszliśmy do roku 1944, kiedy do wioski wkroczyły kresowe oddziały zgrupowania Stołpecko-Nalibockiego. Zapanowała radosna atmosfera. Aby podkreślić udział duchowieństwa w funkcjonowaniu Grupy Kampinos pokazaliśmy nabożeństwo polowe, na zakończenie którego ksiądz błogosławił idących do boju żołnierzy. Z głośników popłynęły słowa Modlitwy Obozowej, uważanej przez weteranów za Hymn Puszczy Kampinoskiej z czasów powstania. Mimo iż była to jedynie rekonstrukcja tamtejszych wydarzeń przy tej scenie kombatanci oraz widzowie stanęli na baczność, co podkreśliło podniosłość wydarzenia. Po błogosławieństwie puszczańskie oddziały opuściły wiosnę, a chwilę potem pojawiła się wojskowa ciężarówka którą Niemcy przywieźli do puszczy żołnierzy węgierskich. Niemcy wyrzucili z domów ludność i kazali zakwaterować się Węgrom. Ci jednak wierni wielowiekowej przyjaźni obu narodów nawiązali serdeczne stosunki z mieszkańcami wioski.

Wkrótce do wioski przybył niewielki oddział partyzantów na pertraktacje z Węgrami, w wyniku których kilku żołnierzy węgierskich przyłączyło się do puszczańskich oddziałów. Pozostali Węgrzy opuścili wioskę.
Od tego momentu akcja potoczyła się szybko.

Do wioski przyjechał oddział Wehrmachtu celem przeprowadzenia pacyfikacji. Mieszkańcy uciekli zostawiając dobytek. Nieduży oddział partyzantów ruszył do ataku, wywiązała się strzelanina. Niemcy wystrzeliwując racę sygnalizacyjną dali znać że potrzebują wsparcia. Nad wioską pojawił się samolot pomalowany w barwy Luftwaffe. Jego niskie przeloty w połączeniu z zsynchronizowaną pirotechniką dały niesamowite widowisko bombardowania i ostrzeliwania z broni pokładowej pola walki i wioski. Widzowie niezmiernie żywo reagowali na każdy wybuch, w powietrzu czuć było zapach prochu i dymu, jak na prawdziwym polu bitwy. Na tle płonącej wioski nadal toczyła się walka, co dało niezmiernie realistyczny efekt. Kiedy samolot ostrzelany przez partyzancką sekcję karabinów maszynowych odleciał, strona niemiecka zaczęła się wycofywać pod naporem ognia puszczańskich oddziałów. Nie trwało to jednak długo. Na polu walki pojawiły się dwa niemieckie transportery opancerzone typu Sd.Kfz.251 z pełną obsadą żołnierzy Waffen SS, wspierane ostrzałem artyleryjskim. Partyzanci ginęli od nieprzyjacielskiego ognia, zdawało się że już nic ich nie uratuje, kiedy nadjechała partyzancka kawaleria obrzucając niemieckie pojazdy granatami i siejąc popłoch w szeregach wroga. To ostatecznie przeważyło szalę zwycięstwa na stronę partyzantów.
Po inscenizacji odbyła się prezentacja grup rekonstrukcyjnych. Przedstawieni publiczności zostali także obecni na inscenizacji weterani walk w Puszczy Kampinoskiej. Otrzymali oni owacje zarówno od publiczności jak i od grup rekonstrukcyjnych, skandujących głośno „Cześć i chwała Bohaterom!”.

Wraz z kombatantami inscenizację obejrzeli: Starosta Powiatu Warszawskiego Zachodniego Jan Żychliński, Wójt Gminy Stare Babice Krzysztof Turek, Wójt Gminy Izabelin Witold Malarowski.
Rolę kapelana Grupy Kampinos księdza Stefana Wyszyńskiego, późniejszego Prymasa Polski odegrał ksiądz dr. Jerzy Jastrzębski z Parafii w Izabelinie. Jako lektor wystąpił Łucjan Sokołowski Sekretarz Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej

  • Scenariusz i realizacja: Marcin Biegas
  • Scenografia i realizacja: Krzysztof Markiewicz, Olgierd Markiewicz
  • Koordynacja grup rekonstrukcyjnych: Grzegorz Sala „Wolf”
  • Media: Olgierd Markiewicz, Rober Rudzik
  • Efekty pirotechniczne: Robert Murawski THUNDER F. H. U.

Wszystkie pojazdy użyte w inscenizacji były oryginalnymi egzemplarzami z czasów II wojny.

  • Ciężarówka Opel Blitz
  • Dwa półgąsienicowe transportery opancerzone typu Sd.Kfz.251
  • Pływający samochód terenowy VW typ 166 Schwimmwagen
  • Lekki pojazd wielozadaniowy NSU HK101 Kettenkraftrad Sd.Kfz. 2
  • Motocykl wojskowy Zündapp KS 750

W rekonstrukcji udział wzięły następujące Grupy Rekonstrukcji Historycznej:

Strona polska:

  • GRH Bluszcz
  • Stowarzyszenie Historyczno – Edukacyjne im 7 Pułku Lansjerów Nadwiślańskich
  • GRH Kresy – Szwadron Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich
  • GRH Kampinos
  • GRH WiN

Strona niemiecka:

  • GRH Wolf
  • GRH Allenstein
  • GRH Grenadiere
  • GRH Rhein
  • GRH Wiking

Strona węgierska:

  • Stowarzyszenie Przyjaźni Polsko – Węgierskiej im. Miklosa Hortiego
  • Magyar királyi „Szent István” 3. honvéd gyalogezred Hagyományőrző Egyesület
  • Soproni HOHE Hagyományőrzők

2013 Lipków 28.IX

Trzecia już edycja inscenizacji walk „Grupy Kampinos” zatytułowana „Niepodległa Rzeczpospolita Kampinoska 2013 – Polak Węgier Dwa Bratanki” zyskała status wydarzenia międzynarodowego. W tym roku motywem przewodnim było ukazanie mało znanego epizodu udziału żołnierzy węgierskich w Powstaniu Warszawskim. Dzięki uprzejmości księdza proboszcza parafii św. Rocha, po raz drugi spotkaliśmy się w parku przykościelnym w Lipkowie.

Inscenizacja została poprzedzona Mszą Świętą odprawioną przez księdza proboszcza Tomasza Sobieckiego. Po mszy absolwentka wydziału historii UKSW mgr Maria Zima wygłosiła referat  o przyjaźni polsko-węgierskiej na przestrzeni wieków.

Inscenizacja rozpoczęła się od scen przedwojennego życia w Lipkowskim Dworku oraz w wiejskiej chacie. Polski oficer i jego eleganccy goście w dworku żegnali lato, jednak czarna limuzyna  przerwała tą sielankę. Oficer żegnając się z rodziną udał się pospiesznie do sztabu,  niemieckie wojska wkroczyły na terytorium Polski. Wkrótce w dworku pojawili się niemieccy żołnierze, wypędzili rodzinę polskiego oficera i urządzili tam sztab. Akcja przeniosła się do wiejskiej chaty do której przybyli również wypędzeni z dworku cywile. Wkrótce też zaczęły się pierwsze sceny z konspiracji. Młodzi chłopcy zaczęli zbieranie porzuconej w lesie broni którą potem ukrywali w obejściu. Niemcy wkrótce dowiedzieli się o poczynaniach VIII rejonu Armii Krajowej. Grupa SS-manów przybyła do chaty. W wyniku rewizji znaleziono broń, a matkę dowódcy oddziału spalono w chacie… Kolejna scena przedstawiała przybycie oddziałów nalibockich do Kampinosu, i wymarsz do ataku na  niemiecką kolumnę zmotoryzowaną. Po wybuchu powstania we wsi pojawili się żołnierze węgierscy. Niemcy przysłali ich tu celem odcięcia walczącej Warszawy od Puszczy Kampinoskiej. Węgrzy nie zamierzali jednak podejmować żadnych wrogich działań w stosunku do Polaków. Powoływali się na wielowiekową przyjaźń obu narodów. Wkrótce doszło do pertraktacji z puszczańskimi partyzantami. Scena którą mogli obejrzeć widzowie ukazywała nie tylko wojskowe pertraktacje. Węgierscy żołnierze wręczyli partyzantom broń na znak dobrej woli, za co partyzanci odwdzięczyli się bochenkiem chleba. Jeden z żołnierzy węgierskich za zgodą swojego dowódcy przyłączył się do puszczańskich oddziałów, pożegnał swoich dotychczasowych towarzyszy broni i udał się wraz z partyzantami w głąb puszczy. W wiosce zapanowała puszczańska wolność, wywalczone wolne państwo – Niepodległa Rzeczpospolita Kampinoska żyło pełnią partyzanckiego życia. W chacie był teraz partyzancki sztab wyposażony w radiostację do kontaktów z Londynem. Dla Niemców tak duże zgrupowanie partyzanckie stanowiło realne zagrożenie, dla tego zdecydowali się przeprowadzić zmasowany atak na partyzancki obóz. Partyzanci wiedząc iż rusza duże natarcie zdecydowali się na wymarsz w kierunku Puszczy Mariańskiej, jednak pod Jaktorowem drogę zagrodził im pociąg pancerny i niemieckie oddziały zmechanizowane. Widzowie zobaczyli scenę ataku partyzantów na niemieckie pozycje. Wystrzały z karabinów mieszały się z odgłosem wybuchów ostrzału artyleryjskiego. Część partyzantów zginęła w tej nierównej walce, reszta próbowała przerwać okrążenie w innym miejscu. Tu znów przyszli z pomocy węgierscy żołnierze. Upozorowali wzięcie do niewoli oddziału partyzantów który przyprowadzili do chaty. Wkrótce jednak przybyli niemieccy żołnierze aby przejąc jeńców, jednak Węgrzy kategorycznie domówili ich wydania. Kiedy Niemcy odjechali wypuścili ich wolno. W ostatniej scenie do chaty powróciło dwóch młodych partyzantów z rozbitego oddziału, matka przywitała ich czule… Na zakończenie Adam Urbański z Grupy Młodzieżowej Armii Krajowej Kampinos przeczytał wiersz autorstwa Bohdana Kiełbińskiego pt. „Wierzę”.
Sceny z udziałem żołnierzy węgierskich nagrodzone zostały przez publiczność głośnymi brawami.

W tym roku na naszej inscenizacji podziwiać mogliśmy wiele ciekawych pojazdów historycznych, takich jak: limuzyna Opel Kapitan, motocykl Zündapp KS 750, lekki pojazd wielozadaniowy Sd.Kfz. 2 – NSU HK101 Kettenkrad, pływający samochód terenowy VW typ 166 Schwimmwagen, półgąsienicowy transporter opancerzony Sd.Kfz. 251, czy lekki opancerzony wóz rozpoznawczy Sd.Kfz. 222. Można było również zobaczyć partyzantów na koniach i wojskową radiostację z epoki

Rekonstrukcję obejrzało wiele osób, w tym kombatanci „Grupy Kampinos” Armii Krajowej, a także co miało symboliczny wydźwięk wojskowi przedstawiciele trzech narodów – ks. ppor. Maksymilian Jezierski – przedstawiciel Ordynariatu Polowego, plk. Szabolcs Szilágyi – Attaché Obrony, WiL przy Ambasadzie Wegier, oraz ppłk. Thorsten Friedrich Fries – Oficer Łącznikowy Bundeswehry.


Wystąpili u nas:

Strona polska:

  • Dowódca: Tomasz Miłko
  • Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Bluszcz”,  Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Kampinos”, Stowarzyszenie im. 7 Pułku Lansjerów Nadwiślańskich, Muzealna Grupa Rekonstrukcyjna im. 2 Bataliony 18 Pułku Piechoty, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, Grupa Młodzieżowa Armii Krajowej Kampinos.

Strona niemiecka:

  • Dowódca: Grzegorz Sala
  • Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Wolf”, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Grenadiere”, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Pionierschule Dresden”, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Die Blitze”

Goście specjalni – węgierska grupa rekonstrukcyjna:

  • Honvédtüzér Hagyományőrző Csapat

Oraz:

  • Marcin Łada – Wiceprezes Zarządu Głównego w Warszawie Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej – jako polski oficer z września 1939.
  • Maria Brodzka-Bestry – historyk sztuki, córka żołnierza Kampanii „Lawa” który walczył w „Grupie Kampinos” –  jako żona polskiego oficera.
  • Natasza Sierocka – Aktorka Teatru Współczesnego – jako Jadwiga Sznajder.
  • Piotr Kaszuba – Prezes Stowarzyszenia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej imienia Miklosa Hortyego – w roli tłumacza jako żołnierz Grupy Kampinos.
  • płk Peter Nagy – tłumacz i koordynator grupy węgierskiej z ramienia Ambasady Węgier
  • mgr Maria Zima – absolwentka wydziału historii na UKSW, specjalizująca się w stosunkach polsko-węgierskich – autorka odczytu na temat stosunków polsko-węgierskich na przestrzeni wieków.
  • Na instrumencie klawiszowym zagrał dla nas kompozytor Patryk Rogoziński

Scenografia:

  • Krzysztof Markiewicz
  • Olgierd Markiewicz

Media i poligrafia:

  • Olgierd Markiewicz
  • Rober Rudzik

Scenariusz i realizacja:

  • Marcin Biegas
  • Krzysztof Markiewicz

Lektor:

  • Mikołaj Grudziński

Organizatorzy:

  • Środowisko „Grupy Kampinos” Armii Krajowej
  • Fundacja „Niepodległa Rzeczpospolita Kampinoska”
  • Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Wolf”

Patroni i współorganizatorzy:

  • Ambasador Węgier  dr Iván Gyurcsik
  • Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik
  • Starosta Powiatu Warszawskiego Zachodniego Jan Żychliński
  • Wójt Gminy Stare Babice Krzysztof Turek
  • Wójt Gminy Izabelin Witold Malarowski
  • Dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego Jerzy Misiak
  • Proboszcz Parafii św. Rocha w Lipkowie ks. kanonik Tomasz Sobiecki
  • Burmistrz Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy Rafał Miastowski
  • Burmistrz Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy Krzysztof Bugla

Patroni medialni:

  • Telewizja TRWAM
  • Fronda Portal Poświęcony
  • Portal Historii Ożywionej dobroni.pl

Nasi sponsorzy:

  • Sutherland Medical Center
  • Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne Eko-Babice Sp. z o. o.
  • BACCARA Sp. z o.o.
  • Atelier Izabelin
  • Cemal – Cezary Malkus Sklep Elektryczny
  • Leszek Leszczyński – Serwis Turbin
  • Drukarnia Jantar
  • Stajnia Sawanka
  • La Polaca Production
  • Kosakowski Films
  • Wadera Studio
  • Beata Nałęcz – Sklep Wielobranżowy „Jedynka”
  • HEXAR Sp. z o. o.
  • Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach
  • Bielański Ośrodek Kultury

Dziękujemy serdecznie wszystkim którzy pomogli w organizacji tej żywej lekcji historii.

Szczególne podziękowania dla por. Leszka Mroczkowskiego – Prezesa Środowiska „Grupy Kampinos” Armii Krajowej za pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia.

mgr inż. Marcin Biegas
Przewodniczący Komisji ds. Grupy Młodzieżowej i Rekonstrukcji
Środowisko „Grupy Kampinos” Armii Krajowej

2013 Sieraków 23.VI

„Pamięci Poległych Pięciu z Sierakowa” – relacja

23 czerwca 2013 roku odbyła się druga edycja inscenizacji historycznej pt. „Pamięci Poległych Pięciu z Sierakowa”. Na miejscu w którym 69 lat temu rozegrały się te dramatyczne wydarzenia została odprawiona polowa Msza Święta, po której licznie zgromadzeni goście mogli zobaczyć obrazy z przeszłości. W tym roku rekonstruktorzy licznie dopisali, stąd skala inscenizacji była nieco większa.

Zaczęło się od pokazania ludności cywilnej mieszkającej w Sierakowie w 1944 roku. Dzieci bawiły się a kobiety wymieniały towary. Tę sielankę przerwało przybycie dwóch obcych cywili którzy nawet nie starali się ukrywać broni. Mieszkańcy Sierakowa nie chcieli z nimi rozmawiać, jednak obawiali się najgorszego… Wiedzieli iż częstym gościem w Sierakowie jest dowódca dywersji bojowej ppor. Marian Grobelny „Macher”. Po fali aresztowań z 1943 roku wielu zdekonspirowanych członków Armii Krajowej musiało ukrywać się w lesie. Na pobliskich Łąkach Strzeleckich stacjonował spory oddział „leśnych”. To właśnie do nich przyjeżdżał na rowerze na wizytację kila razy w tygodniu dowódca dywersji bojowej. Pech chciał że właśnie tego dnia również jechał do swojego oddziału, do tego ze swoimi towarzyszami. Jechali razem z nim ppor. Stefan Kruszyński „Dołęga”, plut. pchor. Julian Beer „Pierwotny”, sierż. Stefan Leszczyński „Ezel” i kpr. Wiesław Kowalewski „Rydz”. Wszyscy oni mieli ze sobą broń. Kiedy dojeżdżali do Sierakowa, obcy cywile z bronią dali znak i nagle pojawił się niemiecki samochód którym nadjechali żandarmi z pobliskiego Zaborowa. Rozległy się serie z pistoletów maszynowych i żołnierze Armii Krajowej padli na ziemię bez życia. Niemcy przeszukali ciała, kiedy znaleźli broń nakazali ludności cywilnej ułożyć poległych w koleinach drogi tak aby rozjechały ich wozy. Szybko jednak oddalili się bojąc się spotkania z oddziałem „leśnych”. Mieszkańcy Sierakowa przenieśli ciała poległych z drogi, ludzie klękali i modlili się za poległych. Wkrótce oddział z lasu pojawił się w Sierakowie, jednak nie można już było pomóc. Jedyne co mogli zrobić to zorganizować pogrzeb dla swoich kolegów. Mieszkańcy Sierakowa udostępnili wóz z koniem na którym ułożono ciała poległych. Kobiety udekorowały wóz kwiatami i kondukt pogrzebowy ruszył w kierunku cmentarza w Laskach ginąc we mgle.

Taką scenę mogli zobaczyć widzowie którzy zebrali się na uroczystościach w Sierakowie.

Na zakończenie można dodać że to nie koniec tej historii. Na drugi dzień niemieccy żandarmi (Shutzpolzei) zjawili się w Sierakowie i kiedy spostrzegli brak ciał, rozkazali wykopać poległych z cmentarza i zakopać za murem. Polegli w Sierakowie spoczęli ponownie na cmentarzu po wojnie. Dowództwo AK nie chciało dawać kolejnych powodów do bezczeszczenia zwłok. Czyjeś matki i czyiś ojcowie tak właśnie poczynali sobie na okupowanych terenach…

Uroczystość i inscenizację uświetnił grą na instrumencie klawiszowym kompozytor Patryk Rogoziński.

Organizatorzy:

  • Urząd Gminy Izabelin,
  • „Grupa Kampinos” Armii Krajowej
  • Fundacja Niepodległa Rzeczpospolita Kampinoska,
  • Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Wolf”.

Wystąpili:

  • Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Wolf”,
  • Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Bluszcz”,
  • Grupa Młodzieżowa Armii Krajowej „Kampinos”.

Pomoc techniczna, nagłośnienie i zabezpieczenie terenu:

  • Gminne Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji „Mokre Łąki”,
  • Ochotnicza Straż Pożarna Izabelin,
  • Ochotnicza Straż Pożarna Laski,
  • Pluton Strzelecki1408 im. majora Bronisława Kamińskiego.

Broń: BTS Hunter Włodzimierz Rapkiewicz

Pojazdy: Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach,
Stanisław Szymański.

Dziękujemy Wójtowi Gminy Izabelin Witoldowi Malarowskiemu za wsparcie, Sekretarzowi Gminy Ryszardowi Łuczakowi za dobrą współpracę, mieszkańcom domu przy ul. Generała Romana Abrahama 26 za udostępnienie swojej posesji, oraz wszystkim którzy pomogli z zorganizowaniu tej inscenizacji.

2013 Rajd Powstania Styczniowego 19.I

19 stycznia 2013 roku w Puszczy Kampinoskiej odbył się zorganizowany przez Społeczny Komitet Obchodów 150 Rocznicy Powstania Styczniowego oraz naszej skromnej pomocy Rajd do Mogiły Powstańców, przy której została odprawiona przez ks. Jacka Wardęskiego msza święta. Następnie uczestnicy rajdu mogli posilić się przy kuchni polowej, śpiewać pieśni powstańcze i ogrzać się przy ognisku.