2014 20.IX NRK 2014

Niepodległa Rzeczpospolita Kampinoska 1944-2014

Dnia 20 września 2014 roku na Polanie Dwóch Stawów w miejscowości Zielonki – Parcela, na terenie Gminy Stare Babice odbyła się IV edycja inscenizacji historycznej walk „Grupy Kampinos” AK pt. „Niepodległa Rzeczpospolita Kampinoska 1944-2014”.

Tego roku rozmiar naszego przedsięwzięcia był nieporównywalnie większy niż w latach ubiegłych. Jako że w tym roku przypada 70-ta rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego postanowiliśmy ukazać zwycięską bitwę Grupy Kampinos której scenariusz zbył wzorowany na potyczce pod Małocicami.

Organizatorami inscenizacji było „Środowisko Grupy Kampinos” Armii Krajowej, Fundacja „Niepodległa Rzeczpospolita Kampinoska”, Starosta Powiatu Warszawskiego Zachodniego, Wójt Gminy Stare Babice, Wójt Gminy Izabelin, Wójt Gminy Leszno i Dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego. Pomogło nam również wielu ludzi dobrej woli bez których ta inscenizacja z pewnością nie mogłaby się odbyć.

Tłem akcji była zbudowana przez nas na potrzeby inscenizacji scenografia przedstawiająca puszczańską wioskę. Lektor czytał historię Grupy Kampinos, a widzowie mogli oglądać sceny przedstawiające kolejne wydarzenia. W pierwszych scenach widzowie zobaczyli krzątającą się w obejściu gospodarskim ludność cywilną, wykonująca proste prace polowe. Tą sielankę przerwał komunikat o wybuchu II wojny światowej.
Zaraz potem w wiosce pojawili się ranni ułani przebijający się do stolicy z Bitwy nad Bzurą.

W kolejnej scenie do wioski przyjechała grupa Niemców, krzycząc i terroryzując bronią mieszkańców wioski poszukiwali dowodów na działanie konspiracji.

I tak przeszliśmy do roku 1944, kiedy do wioski wkroczyły kresowe oddziały zgrupowania Stołpecko-Nalibockiego. Zapanowała radosna atmosfera. Aby podkreślić udział duchowieństwa w funkcjonowaniu Grupy Kampinos pokazaliśmy nabożeństwo polowe, na zakończenie którego ksiądz błogosławił idących do boju żołnierzy. Z głośników popłynęły słowa Modlitwy Obozowej, uważanej przez weteranów za Hymn Puszczy Kampinoskiej z czasów powstania. Mimo iż była to jedynie rekonstrukcja tamtejszych wydarzeń przy tej scenie kombatanci oraz widzowie stanęli na baczność, co podkreśliło podniosłość wydarzenia. Po błogosławieństwie puszczańskie oddziały opuściły wiosnę, a chwilę potem pojawiła się wojskowa ciężarówka którą Niemcy przywieźli do puszczy żołnierzy węgierskich. Niemcy wyrzucili z domów ludność i kazali zakwaterować się Węgrom. Ci jednak wierni wielowiekowej przyjaźni obu narodów nawiązali serdeczne stosunki z mieszkańcami wioski.

Wkrótce do wioski przybył niewielki oddział partyzantów na pertraktacje z Węgrami, w wyniku których kilku żołnierzy węgierskich przyłączyło się do puszczańskich oddziałów. Pozostali Węgrzy opuścili wioskę.
Od tego momentu akcja potoczyła się szybko.

Do wioski przyjechał oddział Wehrmachtu celem przeprowadzenia pacyfikacji. Mieszkańcy uciekli zostawiając dobytek. Nieduży oddział partyzantów ruszył do ataku, wywiązała się strzelanina. Niemcy wystrzeliwując racę sygnalizacyjną dali znać że potrzebują wsparcia. Nad wioską pojawił się samolot pomalowany w barwy Luftwaffe. Jego niskie przeloty w połączeniu z zsynchronizowaną pirotechniką dały niesamowite widowisko bombardowania i ostrzeliwania z broni pokładowej pola walki i wioski. Widzowie niezmiernie żywo reagowali na każdy wybuch, w powietrzu czuć było zapach prochu i dymu, jak na prawdziwym polu bitwy. Na tle płonącej wioski nadal toczyła się walka, co dało niezmiernie realistyczny efekt. Kiedy samolot ostrzelany przez partyzancką sekcję karabinów maszynowych odleciał, strona niemiecka zaczęła się wycofywać pod naporem ognia puszczańskich oddziałów. Nie trwało to jednak długo. Na polu walki pojawiły się dwa niemieckie transportery opancerzone typu Sd.Kfz.251 z pełną obsadą żołnierzy Waffen SS, wspierane ostrzałem artyleryjskim. Partyzanci ginęli od nieprzyjacielskiego ognia, zdawało się że już nic ich nie uratuje, kiedy nadjechała partyzancka kawaleria obrzucając niemieckie pojazdy granatami i siejąc popłoch w szeregach wroga. To ostatecznie przeważyło szalę zwycięstwa na stronę partyzantów.
Po inscenizacji odbyła się prezentacja grup rekonstrukcyjnych. Przedstawieni publiczności zostali także obecni na inscenizacji weterani walk w Puszczy Kampinoskiej. Otrzymali oni owacje zarówno od publiczności jak i od grup rekonstrukcyjnych, skandujących głośno „Cześć i chwała Bohaterom!”.

Wraz z kombatantami inscenizację obejrzeli: Starosta Powiatu Warszawskiego Zachodniego Jan Żychliński, Wójt Gminy Stare Babice Krzysztof Turek, Wójt Gminy Izabelin Witold Malarowski.
Rolę kapelana Grupy Kampinos księdza Stefana Wyszyńskiego, późniejszego Prymasa Polski odegrał ksiądz dr. Jerzy Jastrzębski z Parafii w Izabelinie. Jako lektor wystąpił Łucjan Sokołowski Sekretarz Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej

 • Scenariusz i realizacja: Marcin Biegas
 • Scenografia i realizacja: Krzysztof Markiewicz, Olgierd Markiewicz
 • Koordynacja grup rekonstrukcyjnych: Grzegorz Sala „Wolf”
 • Media: Olgierd Markiewicz, Rober Rudzik
 • Efekty pirotechniczne: Robert Murawski THUNDER F. H. U.

Wszystkie pojazdy użyte w inscenizacji były oryginalnymi egzemplarzami z czasów II wojny.

 • Ciężarówka Opel Blitz
 • Dwa półgąsienicowe transportery opancerzone typu Sd.Kfz.251
 • Pływający samochód terenowy VW typ 166 Schwimmwagen
 • Lekki pojazd wielozadaniowy NSU HK101 Kettenkraftrad Sd.Kfz. 2
 • Motocykl wojskowy Zündapp KS 750

W rekonstrukcji udział wzięły następujące Grupy Rekonstrukcji Historycznej:

Strona polska:

 • GRH Bluszcz
 • Stowarzyszenie Historyczno – Edukacyjne im 7 Pułku Lansjerów Nadwiślańskich
 • GRH Kresy – Szwadron Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich
 • GRH Kampinos
 • GRH WiN

Strona niemiecka:

 • GRH Wolf
 • GRH Allenstein
 • GRH Grenadiere
 • GRH Rhein
 • GRH Wiking

Strona węgierska:

 • Stowarzyszenie Przyjaźni Polsko – Węgierskiej im. Miklosa Hortiego
 • Magyar királyi „Szent István” 3. honvéd gyalogezred Hagyományőrző Egyesület
 • Soproni HOHE Hagyományőrzők
Umieszczono w kategorii: REKONSTRUKCJE, 2014 r.