IV Rajd Motocyklowy

W dniach 19 i 20 lipca 2014 roku gościliśmy na terenie Puszczy Kampinoskiej grupę motocyklistów (stowarzyszonych w ramach Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego) uczestniczących w IV Rajdzie Motocyklowym Żołnierze Wyklęci – Pamiętamy. „Góra” – „Dolina”.

Motocykliści podążali śladami zgrupowania Stołpecko-Nalibockiego. W okolicach Nowego Dworu przeprowadzili oni Motocyklową Grę Historyczną, w ramach której docierali do osób pamiętających czasy przemarszu oddziału partyzantów Nalibockich, dowodzonych przez por. Adolfa Pilcha, ps. „Góra”.

W sobotę 19 lipca otrzymaliśmy zaproszenie na ognisko, podczas którego miało miejsce podsumowanie zebranych przez uczestników rajdu faktów dotyczących tamtych wydarzeń.

Na koniec prezes Fundacji Niepodległa Rzeczpospolita Kampinoska – Marcin Biegas przedstawił historię działań partyzantki puszczańskiej w okresie od 1943 roku. Rozwinął również wątek przybycia oddziałów Nalibockich do Puszczy Kampinoskiej i utworzenia „Grupy Kampinos” AK.

W niedzielę 20 lipca spotkaliśmy się z uczestnikami rajdu na mszy świętej odprawianej w kościele przy Zakładzie dla Niewidomych w Laskach.

Umieszczono w kategorii: WYDARZENIA, 2014 r.